Album Grunwaldzki - www.album-grunwaldzki.iq.pl

Album Grunwaldzki


Gra Krzyżacy

Nic się nie oprze tematyce krzyżaków!


Konflikt polsko-krzyżacki zakończył się jednym z największych triumfów polskiego oręża i polskiej dyplomacji. Potęga Zakonu, wspieranego przez zachodnioeuropejskich "krzyżowców" została rozbita przez zjednoczone siły polsko-litewskie. Dobrze więc, że pojawiła się gra opowiadająca o tym konflikcie.


Dzięki KRZYŻAKOM masz okazję przenieść się do XV wieku i objąć dowództwo armii polskiej lub sił Zakonu. Czeka na ciebie wieloscenariuszowa kampania i kilkadziesiąt odrębnych misji. Bitwa pod Grunwaldem, oblężenie Malborka czy oblężenie Krakowa (fikcja historyczna, gdyż Krzyżacy nigdy tak daleko nie dotarli) - to tylko jedne z wielu wydarzeń, w których możesz wziąć udział. KRZYŻACY to turowa gra strategiczna, której zasady przywodzą na myśl takie programy, jak seria „generałów czy BATTLE ISLE. 

Na początku każdej bitwy dysponujesz określoną liczbą jednostek, czasami możesz też rekrutować następne (za odpowiednią opłatą). W trakcie walk jesteś w stanie wprowadzać swych wojaków na wyższy poziom doświadczenia, a także kupować im lepsze pancerze oraz lepszy oręż. Bitwy toczą się na niewielkich i ubogich scenograficznie terenach, lecz nie trwają wcale krótko. Każda jednostka dysponuje pewnym zasięgiem widzenia, bardzo często okazuje się więc, że w miejscach chronionych przed twoim wzrokiem czuwają duże zgrupowania wroga, które należy pokonać. KRZYŻACY pod względem taktycz­nym są jednak grą więcej niż prostą. Twoim zadaniem jest ruch w stronę wroga oraz przy puszczenie ataku w tej samej turze. 

Obowiązują tu zasady, które pamiętasz z gier pochodzących z początku lat 90. Co gorsza, nie ma żadnych opcji gospodarczych (pieniądze zarabiasz, likwidując żołnierzy wroga) ani dyplomatycznych. Ot, prosta siekanina, tyle że w trybie turowym, a nie w czasie rzeczywistym, jak w większości obecnie wydawanych programów strategicznych. Gorzej, że do ubóstwa opcji taktycznych dołączyło ubóstwo scenograficzne. Nie zobaczysz tu pięknych i wielkich zamków, skomplikowanych fortyfikacji, linii okopów, pułapek. Zamek w Malborku np. to budowla wyrysowana umownie: długi mur, fosa, dziedziniec i... wystarczy. Każdy, kto widział ten architektoniczny cud epoki, zastanowi się, dlaczego autorzy zmienili piękny zamek w prymitywną ruinę. 

Zastrzeżenia budzi też niewielki wybór jednostek oraz ich właściwości. Czy ktoś widział, aby katapulta nie wyrzą­dzała piechocie prawie żadnej szkody? A gdzie podziały się urządzenia miotające tzw. ogień grecki, kotły z wrzącym olejem czy smołą, wylewane na oblegających? A drabiny i zakopywanie fos? W leciwym programie LORDS OF THE REALM sceny oblężeń byty o niebo lepiej zrealizowane niż w tej grze, wyprodukowanej przecież w XXI w.

Grafika jest przejrzysta, lecz bardzo uboga. Pole bitwy, bez możliwości przybliżania i oddalania obrazu czy sterowania pracą kamery, a detali scenograficznych jest tyle, co kot napłakał. W czasach SHOGUNA z jednej ( strony i HEROES OF MIGHT & MAGIC z drugiej, to zdecydowanie za mało.

Mimo zdumiewającej prostoty, a nawet siermiężności produktu w KRZYŻAKÓW gra się nie najgorzej. Akcja, co prawda, nie pędzi w za­wrotnym tempie, ale bitwy zostały ciekawie zrealizowane. Gdyby twór­cy popracowali nad grą kilka miesię­cy dłużej, może obroniłaby się w starciu z zachodnioeuropejską konkurencją, a tak jest tylko świa­dectwem polskiego folkloru.

Producent:

Cenega / IM Group: http://www.imgroup.com.pl.

Wymagania sprzętowe:

Pentium II 300, 64 MB RAM

Ocena:

Grafika: 3, Dzwięk: 3, Frajda 3+, Ogólna ocena 3+,
(+) Bardzo ważny - z polskiego punktu widzenia - temat, dużo misji.
(-) Uproszczone opcje strategiczne, uboga grafika, brak intro oraz przerywników filmowych.
Gra może podobać się miłośnikom naszej rodzimej historii, ale z produktami Zachodu nie ma raczej szans.

 


Album Grunwaldzki

Licznik odwiedzin od
19 grudnia 1999

STAT4U
Statystyki stronyUstaw tą stronę jako startową!

IQ PL - Sponsor serwisu
IQ PL
Sponsor serwisu

- N A G R O D A -- W Y S Z U K A J -
w serwisie

powered by
Google
- A N K I E T A -
Jak zamierzasz uczcić w 2010r. 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem?
Przyjechać na bitwę 2010
Popatrzeć w telewizji na retransmisję
Nie intere-
sować się bitwą w 2010


- W E B R I N G -

Polskie Strony Historyczne

- B A N E R K I -

Historia
Toplista

Polskie forum historyczne
Polskie forum
historyczne

Copyright (c) 2000-2011 Dariusz Potoczek.